Україна переживає складний період своєї історії, який визначається військовою агресією росії проти України, суспільними трансформаціями та євроінтеграційними прагненнями. І тому у цьому контексті питання прав ЛГБТІК+ спільноти стає частиною ширшої боротьби за права людини, демократію та верховенство права.
ЛГБТІК+ рух в Україні почав набирати силу після здобуття незалежності у 1991 році, але довгий час стикався з глибокими суспільними упередженнями та політичною маргіналізацією. За альтернативними даними кількість людей ЛГБТІК+ в нашій країні становить 2% від фактичного населення. Перші правозахисні ініціативи, зокрема проведення Маршів рівності у Києві, сприяли підвищенню видимості ЛГБТК+ людей, але консервативні настрої залишалися домінуючими.
Натомість, за останнє десятиліття ставлення суспільства поступово змінюється. Згідно з опитуванням Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) у 2024 році, 70,4% українців та українок вважають, що ЛГБТІК+ люди повинні мати такі ж права, як і решта громадян України. Це на 3,1% більше, ніж у 2023 році, та на 6,7% більше, ніж у 2022 році.
Військова агресія росії проти України стала новим викликом, але водночас і каталізатором змін. ЛГБТІК+ люди служать у Збройних силах України, працюють у волонтерських організаціях і доводять, що боротьба за рівність є частиною боротьби за свободу країни.
Попри це, проблеми залишаються. І хоч в Україні досі немає офіційної статистики випадків порушень прав ЛГБТІК+, деякі ініціативи за своєю методологією намагаються робити її, аби показати невтішну тенденцію за останні роки. Наприклад, у аналітичному звіті Правозахисного ЛГБТ Центру «Наш світ» (https://gays-ua.com/goto/https://gay.org.ua/publications/Situation-of-LGBT-in-Ukraine-2024-UKR.pdf) зазначається, що у 2024 році було задокументовано 39 випадків порушень прав ЛГБТІК+ людей, що перевищує показники за весь 2023 рік. Однак реальна кількість таких ситуацій є значно більшою, тому не варто опиратися виключно на ці дані.
Українське законодавство ще не забезпечує повного захисту прав ЛГБТІК+ людей. Законопроєкт №9103 про реєстровані цивільні партнерства, який міг би частково врегулювати стосунки одностатевих пар, стикається з опором у парламенті. При цьому у 2024 році його підтримують 28,7% опитаних, байдуже ставляться 25,6%, а негативно — 35,7%.
Громадянське суспільство відіграє ключову роль у підтримці ЛГБТІК+ спільноти. Організації, такі як «Наш світ», «Інсайт», «Точка опори» та інші, реалізують проєкти, спрямовані на боротьбу з дискримінацією та мовою ворожнечі. Наприклад, громадська організація «Інкубатор демократичних ініціатив» активно працює у сфері правозахисту та освіти. Зокрема, ми цілеспрямовано співпрацюємо з правничою спільнотою, аби забезпечити якісний юридичний захист ЛГБТІК+ людей. У межах цієї роботи ми провели вебінар «ЛГБТІК+ у фокусі правової допомоги»: (https://youtu.be/coNQOhMQ6ow?si=D-NY6qNJriD4hCGt), де разом із запрошеними експертами обговорили, чому сьогодні питання захисту прав ЛГБТІК+ спільноти є особливо актуальним, як війна впливає на ЛГБТІК+ людей, які проблеми залишаються в українському законодавстві, а також розглянули ключові аспекти етичного спілкування та захисту прав ЛГБТІК+.
Також ми працюємо з провайдерами та провайдерками громадянської освіти, допомагаючи їм інтегрувати питання рівності та прав ЛГБТІК+ у свої програми. Рекомендуємо ознайомитися із посібником (https://diiukraine.org/publikatsii/overcoming-discrimination-specifics-of-organizing-and-conducting-educational-activities-to-prevent-and-combat-discrimination/), який містить корисні підказки для освітян та освітянок щодо врахування потреб ЛГБТІК+ людей при організації освітніх активностей.
Важливою для нас є і робота з молодіжними працівниками(-цями) та освітянами(-ками). У межах міжнародного проєкту «Протидія ЛГБТІК+ молоді мові ворожнечі онлайн» (https://lgbtiqyouthnet.eu) розроблено ресурси для підтримки ЛГБТІК+ молоді та молодіжних працівників(-ць) й створено довідник «Залучити та навчити». З нього ви можете краще розібратись, що таке мова ворожнечі, які є підходи до її розуміння у країнах партнерах проєкту (Україна, Франція, Німеччина, Ірландія та Данія), як побудувати діяльність з протидії мові ворожнечі та допомогти тим, хто з нею зіштовхнувся. Довідник доступний на нашому сайті: https://diiukraine.org/publikatsii/navchalnyi-dovidnyk-lgbtik-v-internrti/